Uždaryti
There are no translations available.

Prisijungimas redaktoriams

Prisijunkite, norėdami redaguoti svetainės turinį.
There are no translations available.

Prisijungimas

2006 - 2013 metų ref.lt archyvas

Ši svetainė yra 2006 - 2013 metų archyvas.

Klausimas

Užbaikite Šv. Rašto citatą: "Jei Viešpats panorės..."
 
„Kalbėdami tiesą su meile, aukime visais atžvilgiais tame, kuris yra galva, - Kristuje.“ (Ef4, 15)
Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugija
LERD "RADVILA"
Juliaus Janonio memorialinė lenta keliauja į muziejų
Sunday, 22 July 2012 09:07
There are no translations available.

Antanas Seibutis
siaures_rytu_logo

j.janonio_memorialine_lentaTrečiadienį, liepos 18-ąją, nuo Biržų pašto pastato buvo nuimta memorialinė lenta, kuri skelbė, kad „šiame name 1909 - 1913 metais mokėsi proletarinis poetas Julius Janonis". Biržų miesto seniūnas Vytas Jareckas sakė, kad seniūnija, jos darbuotojai dažnai gauna susirūpinusių žmonių skundų dėl vieno asmens išskirtinumo ir dėl istorinės tiesos atstatymo. Biržų pradžios mokykloje mokėsi ne vienas vėliau žinomu tapęs žmogus. Be to, J. Janonis gerbtinas ne kaip „proletarinis poetas".

Anot miesto seniūno, lentos nuėmimas suderintas ir su Kultūros vertybių apsaugos departamentu ir su pastato savininku - Lietuvos paštu. V. Jareckas tikisi, kad kada nors šis 1903 m. Jansono statytas namas taps biržiečių nuosavybe.

„Kiek girdėjau, paštas žada namą parduoti, gal jis tada taptų miesto nuosavybe ir jame galėtų įsikurti, sakykim, miesto seniūnija. Reikalui esant, būtų galima galvoti ir apie naują lentą, kurioje būtų iškalta ir žymiai daugiau tiek Biržams, tiek ir Lietuvai nusipelniusių žmonių", - svarstė V. Jareckas.

J. Janonio memorialinę lentą nuėmė Biržų muziejaus „Sėla" darbininkai ir ji iškeliavo tiesiai į muziejų, nes tai yra mūsų krašto istorijos dalis. Tarybiniais metais biržiečio poeto Juliaus Janonio (1896 - 1917) gyvenimas buvo vaizduojamas kryptingai, paverčiant jį proletariniu simboliu, tarybų valdžios šaukliu. Tuo tarpu Juliaus Janonio amžininkai, mokytojai, jį pažinoję žmonės prisiminė jį šiek tiek kitaip.

Labai išsamų straipsnį „Vargo poetas" 1940 07 01 laikraštyje „Sėjėjas" išspausdino jo vaikystės dienų draugas, evangelikų reformatų kunigas Povilas Jašinskas. Autorius plačiai atskleidė Juliaus Janonio nelengvą vaikystę, mokslo metus Biržuose, Šiauliuose, daug dėmesio skyrė tėvams, ypač motinai, daug lėmusiai formuojantis J. Janonio požiūriui į mokslą, į švietimą, atskleidė ypatingą kunigo Povilo Jakubėno indėlį, besirūpinant neturtingu, bet labai gabiu vaiku.

Tarp J. Janonio draugų - ne tik P. Jašinskas, bet ir Papilio evangelikų reformatų kunigo Neimano sūnus Stasys Neimanas, poetas Kazys Binkis. „Julius Janonis apdainavo ir apverkė vargo žmonių dalią, tikėjo šviesesne jų ateitimi", - reziumuoja straipsnį J. Janonio jaunystės dienų bičiulis Povilas Jašinskas.

* * * * *

Daugiau nuomonių apie skaitytą įvykį skaitykite čia: