Uždaryti

Prisijungimas redaktoriams

Prisijunkite, norėdami redaguoti svetainės turinį.
Prisijungimas

2006 - 2013 metų ref.lt archyvas

Ši svetainė yra 2006 - 2013 metų archyvas.

Klausimas

Užbaikite Šv. Rašto citatą: "Jei Viešpats panorės..."
 
„Kalbėdami tiesą su meile, aukime visais atžvilgiais tame, kuris yra galva, - Kristuje.“ (Ef4, 15)
Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugija
LERD "RADVILA"
„Medininkai vis dar yra kraujuojanti mūsų valstybės žaizda“
Sekmadienis, 12 Rugpjūtis 2012 15:53
Auksė Skiparytė
ref_med_2_mLiepos 31-ąją grupė Reformatų bažnyčios Vilniaus parapijos narių dalyvavo Medininkų memoriale ir Vilniaus Antakalnio kapinėse, kur buvo paminėtos 21-osios Medininkų tragedijos metinės. 1991 m. liepos 31-ąją Medininkų pasienio kontrolės poste prie sienos su Baltarusija šaltakraujiškai nužudyti septyni savo pareigas ėję Lietuvos pareigūnai ir sunkiai sužeistas Tomas Šernas, kurį medikams pavyko išgelbėti.

Prie Medininkų memorialo gėlių padėjo ir kalbą pasakė Seimo Pirmininko pavaduotojas Erikas Tamašauskas: „Gerbiami Medininkų tragedijos aukų artimieji, minėjimo dalyviai. Šiandien mes esame ypatingoje vietoje, kuri mena senuosius Lietuvos istorijos laikus ir visai netolimą praeitį. 1991 metų liepos 31-osios naktį čia buvo nužudyti septyni mūsų valstybės pareigūnai: Mindaugas Balavakas, Algimantas Juozakas, Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas, Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius ir Ričardas Rubavičius. Visi jie buvo beginkliai, tačiau turėjo nepalaužiamą dvasią ir tikėjo mūsų valstybės ateitimi. Kas gali būti kilnesnio ir didingesnio už absoliutų nesavanaudiškumą? Todėl Medininkų istorija turi sakralinę prasmę ir jos didvyriams mes šiandien lenkiame galvas. Tai buvo žiaurus karo nusikaltimas, svetimos valstybės noras įbauginti mūsų tautą. Tačiau šio nusikaltimo sumanytojai ir autoriai nepasiekė planuoto tikslo: omonininkų išpuolis tik dar labiau sutelkė mus visus. Tik per stebuklą turime vienintelį gyvą šios dramos liudininką Tomą Šerną. ref_med_1_mNuostabiausia tai, kad iš mirties glėbio ištrūkęs Tomas žengia dvasininko keliu ir kalba mums apie esminius egzistencijos klausimus: laisvę ir atsakomybę, tikėjimą ir teisingumą. Tada buvo svarbu apginti valstybės kūną, dabar reikia grumtis dėl jos dvasios. Abu uždaviniai yra sunkūs ir nepaprastai svarbūs. Medininkai vis dar yra kraujuojanti mūsų valstybės žaizda, kurią išgydyti galėtų tik teisingumas. Deja, Rusija keičiasi lėtai, o cinizmo persmelktame dabarties pasaulyje teisingumas ne visada pageidaujamas. Tačiau pasaulis neišvengiamai keisis ir tiesa triumfuos, jei keisimės mes patys. Jei slopinsime pavydą, pyktį, gobšumą, jei geriau tvarkysimės savo valstybėje ir stengsimės būti tokie sąžiningi ir atsidavę tėvynei, kokie buvo Medininkų muitinės posto pareigūnai. Tad būkime verti jų atminimo!".

Vidaus reikalų ministras Artūras Melianas minėjime prie Medininkų memorialo pabrėžė, kad būtina siekti, jog visi tragiškų Medininkų įvykių organizatoriai ir vykdytojai sulauktų deramo atpildo ir šioje istorijoje neliktų jokių neatsakytų klausimų.

Vienintelis gyvas Medininkų tragedijos liudininkas, Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios generalinis superintendentas Tomas Šernas sakė, kad didysis teisingumas bus tik tuomet, kai Rusija ir Lietuva vienodai įvertins šį nusikaltimą.
Minėjimo renginiuose Medininkuose ir Vilniuje dalyvavo žuvusiųjų giminės ir artimieji, Lietuvos Respublikos Prezidentūros, Seimo, Vyriausybės atstovai, kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, taip pat Vidaus reikalų, Krašto apsaugos, Žemės ūkio ministerijų, Policijos departamento, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir Muitinės departamento vadovybė, pareigūnai, visuomenės atstovai.

Seimo II rūmų parodų galerijoje liepos 30 d. - rugpjūčio 6 d. buvo eksponuota paroda Medininkų tragedijai atminti.

Parengta pagal Seimo Ryšių su visuomene skyriaus, Vidaus reikalų ministerijos pranešimus

Daugiau nuotraukų: picasa