Uždaryti
There are no translations available.

Prisijungimas redaktoriams

Prisijunkite, norėdami redaguoti svetainės turinį.
There are no translations available.

Prisijungimas

2006 - 2013 metų ref.lt archyvas

Ši svetainė yra 2006 - 2013 metų archyvas.

Klausimas

Užbaikite Šv. Rašto citatą: "Jei Viešpats panorės..."
 
„Kalbėdami tiesą su meile, aukime visais atžvilgiais tame, kuris yra galva, - Kristuje.“ (Ef4, 15)
Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugija
LERD "RADVILA"
Europos reformatų vadovų viešnagė Atėnuose
Montag, den 11. März 2013 um 06:00 Uhr
There are no translations available.

atenai_2013_2Kartą per metus Europos reformatų bažnyčių (World Communion of Reformed Churches Europe Council, toliau - WCRC Europa) vadovai susirenka aptarti aktualių Europos reformatams klausimų, iškylančių iššūkių Europoje ar reformatų pasaulyje, pasidalinti aktualiais nacionalinių reformatų bažnyčių išgyvenimais. Kiekvienais metais bažnyčių vadovai yra pakviečiami apsilankyti vienoje iš Europos bažnyčių - Pasaulinės reformuotų bažnyčių unijos bažnyčios narės šalyje. Taip sudaroma puiki galimybė visiems Europos bažnyčių vadovams geriau pažinti vietinę šalies evangelinę bažnyčią, jos iššūkius, bėdas ar džiaugsmus. Pernai, kovo 23-24 dienomis, vykusiame suvažiavime Austrijos sostinėje Vienoje, bažnyčių vadovai buvo pakviesti 2013 metų kovo 7-9 dienomis susirinkti Graikijoje - Atėnuose. Graikijos evangelinės bažnyčios antrosios parapijos centre, konferencijų salėje 2013 metų kovo 7-9 dienomis įvyko Europos vadovų susitikimas.

Kaip ir pernai Vienoje, Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčiai Atėnuose atstovavo Lietuvos ev. ref. vice-superintendentas kun. Rimas Mikalauskas. Į suvažiavimą Atėnuose atvyko per 30 bažnyčių atstovų iš 39. Susitikime be Vykdomojo komiteto narių, jo prezidento olando kun. Jan-Gerd Heetderks, vice-prezidento kun. Balázs Ódor iš Vengrijos dalyvavo Lietuvos reformatams gerai pažįstami Vengrijos reformatų bažnyčios vyriausiasis vyskupas Dr. Gusztáv Bölcskei, Lippės Bažnyčios vadovas - Dr. Martin Dutzmann ir Prancūzijos reformatų, dabar jau jungtinės reformatų - liuteronų, trumpiau vadinamos bendru, Prancūzijos protestantų bažnyčios, vardu jos vykdomojo sekretoriaus pareigas netrukus pradėsiantis eiti kun. Diedie Crouzet. Suvažiavime Atėnuose dalyvavo Pasaulinės reformuotų bažnyčių unijos generalinis sekretorius dr.kun. Setry Nyomi, kuris jau šių metų gegužės mėnesį baigia savo daugiau nei 10 metų kadenciją ir grįš dvasininko tarnystei į vietinę savo šalies- Ganos presbiterionų bažnyčią.

Pagrindinės suvažiavimo temos: Pasaulio reformuotų bažnyčių unijos veikla per praėjusius metus, finansinės tos veiklos ataskaitos, centrinio biuro perkėlimas iš Ženevos į Hanoverį, reformatų bažnyčių bendrystės suvokimo ir stiprinimo klausimai, susipažinimas su vietinės Graikijos evangelinės bažnyčios gyvenimu. Dalyviai suvažiavimą pradėjo malda, giesme bei Dievo Žodžiu. Pamokslavo WCRC Europos prezidentas kun. Jan-Gerd Heetderks. Po pamaldų, prezidentas pranešė apie neatvykusius Kroatijos, Ispanijos, Šveicarijos, Italijos ir Slovakijos vadovus ar jų pasiuntinius, perdavė jų atsiprašymus. Pirmą kartą Europos vadovų suvažiavime dalyvavo atstovė iš Slovėnijos, labai mažutės, atsikuriančios vengriškai kalbančios reformatų bažnyčios. Susirinkusius dalyvius pasveikino Graikijos evangelinės bažnyčios užsienio reikalų kuratorius - kun. Dimitrijus Bukis. Susirinkimas patvirtino savo darbotvarkę, patvirtino praeitų metų suvažiavimo protokolą. Buvo išklausytas kun. Rimo Mikalausko pranešimas apie Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios gyvenimą ir artėjantį Neeilinį Lietuvos evangelikų reformatų Sinodo suvažiavimą Vilniuje. Pranešime Lietuvos reformatų atstovas paaiškino apie tebevykstančius teisinius procesus dėl iššvaistyto bažnytinio turto, apie tai jog įtariamieji jau yra traukiami atsakomybėn, taip pat, kad šie procesai nėra vienintelė dabartinio bažnytinio gyvenimo ašis. Tikintieji atgavo laisvę naudotis visomis savo bažnyčiomis, o pats bažnytinis gyvenimas tapo intensyvesnis, ypač pradėjus ruoštis Neeiliniam Sinodo suvažiavimui. Jaučiamas nuoširdus ir sąmoningas tikinčiųjų susitelkimas, tikimasi aiškių ir abipusės pagarbos grįstų Bažnyčios ir valstybės santykių. Geros valios žingsniu laikomas naujos Lietuvos Respublikos vyriausybės Teisingumo ministro Juozo Bernatonio vizitas Biržuose. Pabrėžta, jog toks aukšto valstybės pareigūno apsilankymas - pirmas per 22 metus po Nepriklausomybės atkūrimo. Lietuvoje Teisingumo ministras atsakingas už valstybės ir Bažnyčios santykius. Lietuvos reformatų vice-superintendento pareigas einantis kun. Rimas Mikalauskas, savo bažnytinės vadovybės vardu pakvietė broliškų Bažnyčių pasiuntinius priimti pakvietimą į minėtą Neeilinį Sinodo suvažiavimą, prašė atkreipti savo vadovybių dėmesį, kad Lietuvos reformatams buvo ir tebėra svarbus Europos reformatų dėmesys ir parama įveikiant daugelį metų Lietuvos reformatų bažnyčią varginusius sunkumus.

Europos reformatų suvažiavimo vadovybė nutarė į Neeilinį Lietuvos evangelikų reformatų Sinodo suvažiavimą pasiųsti WCRC Europos vice-prezidentą kun. Balázs Ódor.

atenai_2013_1Antrąją suvažiavimo dieną, susitikimo dalyviai gilinosi į Graikijos evangelinės bažnyčios gyvenimo iššūkius. Pranešimą perskaitė šios Bažnyčios ilgametis vadovas. Graikijos evangelinė Bažnyčia veikia nuo 1848 metų, kuomet Atėnuose buvo įkurta pirmoji parapija. Graikijos istorija, šalies kultūra ir piliečių tapatybė yra labai susijusi su Graikijos stačiatikių bažnyčia, todėl šioje šalyje būti evangelinės bažnyčios nariu reiškia ne tik būti religinės mažumos bendruomenės nariu, bet ir dažnai patirti pilietinių nepatogumų ar išbandymų. Nepaisant stiprių graikų stačiatikiškųjų tradicijų, graikų evangelinė Bažnyčia augo, pasklisdama po Atėnus ir kitus Graikijos miestus. Šiuo metu yra per 5000 Graikijos evangelinės bažnyčios bendruomenės narių daugiau nei 20-yje surinkimų. Bendruomenės nėra didelės, nuo 500 tikinčiųjų Dievą garbinančių savo pastatytuose ir gerai įrengtose bažnyčiose iki 20 namų maldos grupių. Dauguma graikų evangelikų - graikai, sugrįžę iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Bažnyčia išlaiko savo Biblijos mokyklą, kurioje pradinį teologinį išsilavinimą įgyja kandidatai dvasinei tarnystei, dauguma iš jų magistro ar teologijos daktaro studijas baigia Amerikos aukštosiose teologijos mokyklose. Dauguma šios bažnyčios dvasininkų puikiai kalba anglų kalba, tačiau visose Graikijos evangelinėse bažnyčiose pamaldos vyksta graikų kalba, tik antrojoje bendruomenėje, įsteigtoje 1875 metais, pamaldų metu vyksta sinchroninis vertimas į anglų kalbą. Per paskutinius dešimtį metų Graikijos teritorijoje legaliai ar nelegaliai apsigyveno daugiau nei 1 milijonas emigrantų. Didelė dalis jų iš Afrikos, Azijos, pastaruoju metu iš Sirijos. Yra emigrantų - evangelikų. Įdomu, jog pastaruoju metu formuojasi rusiškai kalbančių evangelikų 15-20 asmenų grupė, kol kas dalyvaujanti kartu bendrose pamaldose. Graikijos evangelinė bažnyčia aktyviai ir kartu su stačiatikių bažnyčia, tikriau jai padėdami, dalyvauja diakoninėje veikloje, ypač darbe su emigrantais. Graikijos evangelinė bažnyčia yra neblogai žinoma savo tarnyste ir gerų darbų indėliu visuomenei, deja jos santykiai su valstybe iki šiol nėra tinkamai sureguliuoti. Yra pasitaikę nepagrįstų kaltinimų ar žeminančių pareiškimų iš kai kurių Graikijos stačiatikių bažnyčios vyskupų. Europos suvažiavimo dalyviai atkreipė dėmesį, jog tokie pasireiškimai turėtų būti paviešinti kituose tarptautiniuose bažnyčios forumuose, ypač ten, kur Graikijos stačiatikių Bažnyčios atstovai ar patys vyskupai dalyvauja.

Suvažiavime buvo pranešimų apie reformatų dalyvavimą kitose tarptautinėse ekumeninėse organizacijose: pernai metais įvykusioje konferencijoje Florencijoje, Italijoje (Loenbergo konkordijos - liuteronų ir reformatų bažnyčios), apie Europos bažnyčių konferencijos (Conference of European Churches CEC) veiklą. Apžvalga pasidalino Dr. Guy Liagre iš Belgijos.

Apie Pasaulinės reformuotų bažnyčių unijos tolimesnes perspektyvas bažnytinio solidarumo klausimais pranešimą atliko Cheryl Meban, Airijos presbiterionų bažnyčios dvasininkė. Suvažiavime dalyvavęs generalinis sekretorius kun. dr. Setry Nyomi pristatė neseniai Ženevos biure pradėjusią dirbti Dora Arce-Valentin - dvasininkę iš Kubos presbiterionų bažnyčios. Ji savo ruožtu pranešė apie WCRC Komisijos teisingumo klausimais nuveiktą darbą Lotynų Amerikoje. Šis pranešimas sulaukė suvažiavimo pastabų, jog yra parašytas tendencingai. Bažnyčioms narėms, ypač iš Rytinės ir Centrinės Europos, toks komisijos pranešimas atrodo ideologizuotas ir nepriimtinas. Iš kitos pusės, galima suprasti Lotynų Amerikos tikinčiuosius, kurie dėl korumpuotų grupuočių klimpsta vis į gilesnį skurdą, išgyvena socialinį neteisingumą.

ligonKun. dr. Setry Nyomi pristatė Pasaulio reformuotų bažnyčių finansinę ataskaitą už praėjusius 2012 metus. Organizacijos finansinė padėtis kiek pagerėjo, tačiau lieka sunki. Tuo tikslu vis labiau yra griežtinama Bažnyčių narių narystės indėlių priežiūra. Didžiausia WCRC rėmėja - Presbiterionų bažnyčia (JAV). Kaip bebūtų paradoksalu, mažutė, tiesa, lyginant ne su Lietuva ar Graikija, Lippės krašto Bažnyčia yra antroji pagal dydį WCRC donorė. Tik po to - finansiškai stiprios Šveicarijos, Nyderlandų ar Britanijos bažnyčios. Didžiausia Pasaulinės reformatų unijos finansų dalis tenka Europai, nors ši toli gražu jau nebeprilygsta tikinčiųjų skaičiumi Afrikos ir Lotynų Amerikos evangelinėms reformatų ir presbiterionų bažnyčioms. Deja, jų ekonominis potencialas labai atsilieka nuo Europos. Vienos turtingiausių Azijoje - Korėjos presbiterionų bažnyčios, tačiau jos labai nenuosekliai prisideda prie WCRC išlaikymo. Atkreipiant į tai dėmesį, visoms pasaulio bažnyčioms narėms buvo išsiųsti priminimai dėl narystės mokesčio įsipareigojimų. Jie yra nustatyti suderinus su kiekviena Bažnyčia nare, todėl jų nepaisymas gresia narystės sustabdymu. Europoje tokių „įtartinų" yra trys Bažnyčios. Vykdomas tolimesnis aiškinimasis, kodėl šios Bažnyčios neatsiliepia ir nevykdo savo pačių prisiimtų finansinių įsipareigojimų. Siekiant, kiek galima, apriboti WCRC išlaidas buvo priimti nelengvi sprendimai: iki minimumo sumažintas centrinio biuro Ženevoje darbuotojų skaičius ir priimtas sprendimas centrinę būstinę iš Ženevos perkelti į Hanoverį. Vokietijos reformatų bažnyčiai pasiūlius biurui patogias ir geras sąlygas, Ženevos biuras 2013 metais palaipsniui persikels į Hanoverio Kalvino centrą. Numanoma, jog tai leis net 20% sumažinti išlaidas biuro išlaikymui. Ženeva - labai brangus miestas. Birželio pradžioje, tikėtina, jau bus paskirtas naujas generalinis sekretorius, jis pradės savo darbą jau Hanoveryje. Likusi dalis biuro darbuotojų persikels iki 2013 metų pabaigos. Artėja nauji WCRC generalinio sekretoriaus rinkimai. Šiuo metu jau yra 3 kandidatai, tačiau generalinis sekretorius kun. Setry Nyomi neįvardijo nė vieno ir paminėjo, jog pagal organizacijos nuostatus generalinis sekretorius visiškai neturi jokios galimybės parinkti sau įpėdinį, o tai atlieka speciali Vykdomojo komiteto komisija. Generalinis sekretorius pasidžiaugė, jog naujasis jo pareigų perėmėjas nebebus varginamas skaudaus finansinio nepriteklių klausimo, kad iki jo atėjimo 2013 ir 2014 metų finansinė Pasaulio reformuotų bažnyčių unijos padėtis bus stabilizuota.

Suvažiavimas priėmė sprendimą, jog ateinančiais 2014 metais bus kviečiama susirinkti Lenkijoje, Krokuvos mieste. Priėmimu rūpinsis Lenkijos reformatų bažnyčia. Jau numatyta, kad 2014 metų sausio 24-26 dienomis Lietuvoje, Vilniuje posėdžiui susirinks Europos WCRC Vykdomasis komitetas. Tai bus pirmas WCRC Europos vadovų Vykdomojo komiteto susitikimas Lietuvoje.

Europos vadovų suvažiavimas buvo pabaigtas pamaldomis su Viešpaties Vakariene antrojoje Atėnų evangelikų bažnyčioje. Po pamaldų šeimininkai pakvietė suvažiavimo dalyvius vakarienės. Dalyviai susipažino su graikų nacionaline virtuve, ypač šiauriečiams nepažįstamais patiekalais. Vakarienės metu graikų muzikantai gyvai grojo ir exitdainavo nuotaikingas liaudiškas savo tautos dainas ir melodijas.

Dauguma suvažiavimo dalyvių išvyko į savo kraštus, likusieji pasiliko dalyvauti sekmadienio pamaldose ir įgijo puikią progą visą šeštadienio dieną praleisti vasariškai šiltuose Atėnuose, aplankyti įžymias ir labai svarbias apaštalo Povilo lankytas vietas šiame mieste bei kitas Vakarų civilizacijai įsimintinas istorines vietas.

R.M.