Uždaryti
There are no translations available.

Prisijungimas redaktoriams

Prisijunkite, norėdami redaguoti svetainės turinį.
There are no translations available.

Prisijungimas

2006 - 2013 metų ref.lt archyvas

Ši svetainė yra 2006 - 2013 metų archyvas.

Klausimas

Užbaikite Šv. Rašto citatą: "Jei Viešpats panorės..."
 
„Kalbėdami tiesą su meile, aukime visais atžvilgiais tame, kuris yra galva, - Kristuje.“ (Ef4, 15)
Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugija
LERD "RADVILA"
Europos reformatų Bažnyčių vadovų ir jų atstovų konsultacijos
Friday, 13 March 2009 14:52
There are no translations available.

Europos reformatų teologų konsultacijos Rüdlingene

Rüdlingenas - gražus, nedidelis Šveicarijos Reino slėnio kalvų kaimelis. Čia įsikūręs Schaffhauseno ev. ref. distriktinio Sinodo konferencijų centras, kuriame kovo 8 - 12 dienomis vyko Europos ev. ref. Bažnyčių vadovų ir atstovų konsultacijos. Jų tema „Komunija ir teisingumas" buvo skirta 2010 metais Grand Rapids, JAV artėjančiam dviejų pasaulyje veikiančių didžiausių evangelikų reformatų pasaulinių federacijų: Pasaulinio reformatų bažnyčių aljanso (World Alliance of Reformed Churches, toliau- WARC) ir Reformatu ekumeninės tarybos (Reformed Ecumenical Councel, toliau REC) jungtiniams suvažiavimui. Jo metu numatyta sujungti WARC ir REC į vieną pasaulinę reformatų organizaciją.

Šiuo tikslu WARC organizuoja regionų teologines konsultacijas. Joms vadovauja WARC warc_europeTeologijos sekretorius Ženevoje teologijos dr. Douwe Visseris iš Nyderlandų Protestantų Bažnyčios . Pirmoji konsultacija jau įvyko Europoje, kitos konsultacijos numatytos per ateinančius metus Šiaurės ir Pietų Amerikos, Vakarų, Pietų ir Rytų Azijos, Okeanijos ir Afrikos regionuose. Konsultacijų metu buvo siekiama išdiskutuoti teologines evangelikų reformatų pasaulinės vienybės nuostatas, pasaulinę organizacijos santvarką ir specifinius regionų poreikius ir ateities vizijas. Susitikimų metu priimti rekomendacijas ir pateikti WARC vykdomajam komitetui. Iš principo jau yra sutarta tarp dviejų pasaulinių organizacijų, jog nauja pasaulinė sąjunga bus glaudesnė. 2010 metais liepos mėnesį, Grand Rapids mieste, Mičigano valstijoje, jungtiniame suvažiavime ketinama panaikinti iki tol veikusias dvi organizacijas ir įkurti Pasaulinę reformatų bažnyčių bendriją (angliškai - World Communion of Reformed Churches, vok. Weldgemeindschaf Reformerten Kirchen).

Teologiniai klausimai

Angliškame - World Communion of Reformed Churches - pavadinime naudojamas žodis „communion" į lietuvių klabą gali būti verčiamas dvejopai. Suprantama, jog pavadinime tiesiogiai kalbama apie didesnės bendrystės formą - evangelikų reformatų bendriją, susijusią Komunijos ryšiu viena su kita. Tačiau, pats žodis turi siauresnę ir gilesnę prasmę, reiškiančią Šv. Komuniją, Šv. Viešpaties Vakarienę. Todėl, vienas pagrindinių teologinių konsultacijų klausimų buvo Dievo Stalo bendrystė, Viešpaties Vakarienės teologija ir komunijinės bendrystės praktiniai aspektai. Iš principo visi konsultacijų nariai pritarė glaudesnės evangelikų reformatų vienybės iniciatyvai. Taip pat, jog komunijinė bendrystė neįmanoma be teisingumo. Komunija turi dvi Kristaus kryžiaus dimensijas: vadinamąją gr. koinonija - žmogaus bendrystę su Dievu, ir tuo pačiu tikėjimo žmonių bendrystę vieniems su kitais Kristaus kūne - brolių ir sesių tikėjime bendrystę. Teisingumas, suvokiamas, visų pirmiausia kaip Dievo, ne žmonių veiksmas. Jis duoda nusidėjėliams teisumą per išteisinimą. Šis išteisinimas turi pasekmes visuomeniniame gyvenime. Pirmiausia per nusidėjėlio atgailą ir išteisintojo gyvenimą Dievo garbei. Toks yra Dievo teisingumo darbas žmoguje ar bendruomenėje. 2008 metų Europos reformatų Bažnyčių vadovų suvažiavime Paryžiuje jau buvo priimta nuostata, jog komunijinė Bažnyčių bendrystė praktiškai reiškia visų sąjungos narių Bažnyčių tarpusavio pripažinimą Sakyklos ir Dievo Stalo bendrystėje, dvasininkų tarnystės pašaukime. Abu teologiniai Šv. Komunijos aspektai - vertikalus ir horizontalus yra vienodai svarbūs ir vienas kitam negali dominuoti. Komunijinė bendrystė yra bažnytinė bendrystė, kur ji yra, ten yra regima Bažnyčia. Ši išvada svarbi, žvelgiant į evangelikų reformatų pasaulinės regimos institucinės vienybės perspektyvą. Vykstančio konsolidacijos proceso nuo pasaulio evangelikų reformatų Bažnyčių „federacijos" į vieną institucinę pasaulio evangelikų reformatų Bažnyčią, per Dievo šventoje Trejybėje veikimą žmogiškuose kūnuose ar institucijose. Per šį veikimą tampama vienu kūno sąnariais (Ef 4,25). Kristaus kūno, kaip Bažnyčios, bendrystė yra ypač reikalinga evangelikų reformatų Bažnyčioms veikiančioms diasporoje, kitų išpažinimų ar sekuliaraus pasaulio aplinkoje. Konsultacijų dalyviai sutarė, kad nėra vienareikšmiškai suvokiamos sąvokos komunijinė ir bažnytinė, kaip institucijos vienybė. Tai sąlygota evangelikų reformatų teologijos praktinio veikimo skirtingose kultūrose ir bažnytinės, institucinės santvarkos turtingoje įvairovėje.

Konsultacijų rutina

Konsultacijų darbotvarkė buvo intensyvi. Ryte prasidėdavo Biblijos (tekstas: Ef.4,1-32) studijomis mažose grupėse. Vėliau būdavo skaitomas pranešimas konkrečia tema ir po jo vykdavo diskusijos. Buvo skirtas laikas ev. ref. Bažnyčių konkrečiose Europos valstybėse padėties, esminių iššūkių, bėdų ir džiaugsmų pasidalinimui. Apie tai būtų verta skaitytojui daugiau papasakoti, deja, tam reiktų atskiro straipsnio. Apibendrintai galima būtų teigti, kad visos Europos ev. ref. Bažnyčios patiria panašius šių laikų išbandymus: demografiniai pokyčiai, gyventojų mažėjimas, migracija sąlygoje senųjų Bažnyčių parapijiečių mažėjimą. Dėl to mažėja bažnyčių finansinės galimybės. Iš kitos pusės, tai paskatina bažnytines vadovybes ieškoti priemonių sėkmingai evangelizacijai ir mažinti išlaidas bažnytinei administracijai, naujai peržvelgti ilgametes finansines paramas trečiojo pasaulio šalyse veikiančioms ev. ref. Bažnyčioms. Atsakingai vertinti tiesiogines bažnytines partnerystes, mokytis iš gerų pavyzdžių. Įvairiose Europos išsivysčiusiose šalyse yra tos pačios visuomenę varginančios dvasinės ligos ir jų akivaizdžios pasekmės: alkoholizmas, narkomanija, smurtas prieš artimuosius, didelis savižudybių skaičius ir autoavarijos. Buvo įdomu išgirsti, kad daug bažnyčių yra aktyvios savo šalyse kovojant su tomis dvasininkėmis ligomis. Po bendros apžvalgos vyko diskusijos, kokio glaudesnio ev. ref. bendradarbiavimo Europos ir Pasaulio mastu reiktų, sprendžiant iškilusius klausimus.

Daug dėmesio buvo skirta bažnytinės ekonomijos bei teisės klausimams. Konsultacijų metu buvo aiškiai pastebėta, jog bažnytinės ekonomijos pajėgumas yra susijęs ne vien su visuomenės turtingumu ar skurdu vienoje ar kitoje šalyje, bet su bažnytine atsakomybe, tikėjimo išraiška. Iškylantys ev. ref. Bažnyčioms uždaviniai yra sudėtingi ir konkretūs teikiami liberalaus ar radikalaus teologinio sparno „receptai" pavojingai greit gali virsti bevaisėmis bažnytinėmis ideologijomis. Pastebėta, kad ev. ref. tradiciškai visuomet daug buvo įsitraukę į ekumeninę veiklą, tačiau dėl to praradę savo išteklių ir yra išsisklaidę. Kai kuriose šiaurės Europos ev. ref. Bažnyčiose jaučiamas didėjantis atsitraukimas nuo tarpkonfesinio ekumenizmo, atsigręžimas į didesnį vienybės poreikį tarp pačių evangelikų reformatų. Visiems žinomas 2004 metais dviejų didžiausių Nyderlandų ev. ref. Bažnyčių susijungimo į vieną Bažnyčią (Nyderlandų Protestantų Bažnyčia). Vyksta panašus suartėjimas tarp didžiausios ev. ref. Škotijos Presbiterionų Bažnyčios ir Laisvosios Presbiterionų Bažnyčios Škotijoje. Tarptautiniuose ev. ref. susitikimuose šios Bažnyčios jau siunčia savo bendrus atstovus. Nerimą vėl kelia didėjantis nacionalistine ideologija grindžiamas religinis susipriešinimas Š. Airijoje, kur vėl neseniai nusinešė kelių Britų karių jaunas gyvybes...

Pasiruošimo darbai pasauliniam suvažiavimui

Konsultacijų metu buvo informuota apie organizacinius darbus, ruošiantis pasaulio dviejų didžiausių ev. ref. federacijų susijungimui. Grand Rapid miste veikiantis J. Kalvino teologijos centras ir studentų miestelis taps pagrindine suvažiavimo delegatų įsikūrimo vieta, o joje esanti kelis tūkstančius vietų turinti teologijos seminarijos mokyklos sporto arena virs plenarinių posėdžių ir bendrų pamaldų vieta. Programoje numatyta suvažiavimo metu lankytis vietinėse bažnyčiose pamaldose, pasaulinį suvažiavimą pasveikinti ruošiasi vietiniai senieji Amerikos gyventojai - indėnai.

Lietuvos evangelikų reformatų Sinodas 2008 metų birželio mėnesį išrinko kuratorę dr. Renatą Bareikienę bei gen. sup. kun. Rimą Mikalauską atstovauti Lietuvos evangelikų reformatų Bažnyčią šiame suvažiavime. WARC ankstesniuose suvažiavimuose, po nepriklausomybės atkūrimo, Lietuvos ev. reformatai dalyvavo 1997 metais Debrecene, Vengrijoje (Povilas Jašinskas ir Erna Mizaraitė) ir 2003 metais Ganos sostinėje Akroje (Gitana Gasiūnaitė).

Susitikimas su šeimininkais

Kovo 10 dienos vakarą konsultacijose apsilankė Schaffhauseno ev. ref. distriktinio Sinodo konsistorijos delegacija su šio distrikto superintendentu dr. kun. Andreas Heieck. Vakarienės metu buvo bendraujama neformalioje aplinkoje. Po vakarienės delegacijos atskiri atstovai supažindino su šio distrikto gyvenimu. Distrikto teritorinės ribos yra Schaffhauseno kantonas, kuriame gyvena apie 80 000 gyventojų. Reformacijos laikotarpiu, 1529 m. visos kantone veikusios parapijos buvo vieningai reformuotos. Dėl migracijos ir ypač daug atvykstančių vokiečių iš istoriškai pietinių katalikiškų žemių, čia išaugo Romos katalikų bendruomenė. Kantoną taip pat palietė visuomenės sekuliarizacijos procesas. Evangelikai reformatai jau nebesudaro gyventojų daugumos, nors išlieka dominuojanti konfesija su 30 parapijų ir 33 000 parapijiečių. Kantono Sinodas susirenka du kartus per metus, o distriktas priklauso visos Šveicarijos ev. ref. Bažnyčių federacijai. Tai reiškia, kad Šveicarijos ev. ref. Bažnyčios yra savarankiškos savo distriktuose, o nacionaliniame lygmenyje tik koordinuoja nacionalinio lygmens ev. ref. veiklą.

Susitikimo patirtis su vietine Bažnyčia, jos bendruomenių nariais priminė, kad esminis Kristaus gerosios Naujienos skelbimo darbas vyksta ne Ženevos ar Grand Rapids būstinių kabinetuose, o paprastose miestų, miestelių ir kaimų parapijose. Pirmiausia čia iškyla sudėtingi krikščioniškos misijos uždaviniai, čia regimas konkretus Kristaus Kūno - bendruomenės veikimas visuomenėje.

Rekomendacijos

Paskutiniąją konsultacijų darbo dieną buvo apibendrinta konsultacijų medžiaga, surašytos priimtos 11 punktų rekomendacijos WARC vykdomajam komitetui ekleziologijos, šv. Komunijos ir jos bažnytinės vienybės suvokimo klausimais. Išreikštas esminis siekis vieningos bažnytinės vienybės, ev. ref. nuostatų pasauliniame lygmenyje skelbimu, siekiu organizuoti ir stiprinti pasauliniu mastu teologinį darbą, koordinuoti resursus ir stiprinti Bažnyčių narių dvasinę ir materialinę vienybę skelbiant Viešpaties teisingumo darbus.

Rekomendacijas taip pat pateiks kitų regionų Bažnyčios. Artimiausios konsultacijos  numatytos Libane, Vakarų Azijos regione, kovo 27 dieną.

InfoRef.lt