Uždaryti
There are no translations available.

Prisijungimas redaktoriams

Prisijunkite, norėdami redaguoti svetainės turinį.
There are no translations available.

Prisijungimas

2006 - 2013 metų ref.lt archyvas

Ši svetainė yra 2006 - 2013 metų archyvas.

Klausimas

Užbaikite Šv. Rašto citatą: "Jei Viešpats panorės..."
 
„Kalbėdami tiesą su meile, aukime visais atžvilgiais tame, kuris yra galva, - Kristuje.“ (Ef4, 15)
Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugija
LERD "RADVILA"
Vokiečių ir lietuvių jaunuoliai susitiko su Aušvicą išgyvenusia liudininke
Thursday, 26 July 2012 14:20
There are no translations available.

lippe_z

garsas
Pokalbis su Karla Raveh buvo jaunimo grupių pasikeitimo kuliminacija
Detmoldas-Heiligenkirchen. Lemgo miestelyje gimusi ir Aušvicą išgyvenusi Karla Frenkel Raveh susitiko ir kalbėjosi su lietuvių ir vokiečių moksleiviais. Šiam pokalbiui ją pakvietė krikščionių ir žydų bendradarbiavimą remianti draugija.

Karla Frenkel Raveh gyvena Izraelyje. Gausiais plojimais ją pasitiko 20 jaunuolių iš Biržų. Gertrūda Wagner, žydų ir krikščionių bendradarbiavimą remiančios draugijos narė, pabrėžė, kad laimingo atsitiktinumo dėka, Karla Raveh kaip tik buvo Lipės krašte ir galėjo papasakoti jaunimui apie savo gyvenimą.

Kaip tik prieš 70 metų penkiolikmetė Karla buvo deportuota į Terezijos mieste esančią koncentracijos stovyklą. 1944 metais ji pateko į koncentracijos stovyklą Aušvice, kur žydai buvo naikinami. Kadangi Karla buvo jauna ir darbinga, tai jai pasisekė "būti išrūšiuotai" darbui ginklų fabrike. Kai ji pamatė rūkstančius Aušvico kaminus, tai pirmiausia pagalvojo, kad tai gamyklų kaminai, kuriuose turėtų dirbti žydai, kol kažkas tarė: "Tai jūsų žmonės, kurie ten dega".

Labai vaizdžiai, gyvai ir nesiskųsdama 85 metų moteris pasakojo apie koncentracijos stovyklos kasdienybę. Jos pasakojimai labai sujaudino jaunimą. Vertėja Rasa Oesterwinter vos spėjo versti daugybę klausimų. Klausantis Karlos pasakojimo, lietuvių mergaitės Simonos akyse pasirodė ašaros. Jos manymu, šis susitikimas su Karla Raveh žymiai svarbesnis, nei gryni faktai, pateikiami istorijos pamokų metu. Vokiečių moksleivę Doriną nustebino tai, kaip atvirai Karla Raveh pasakojo apie šiuos siaubingus išgyvenimus. Jos senelis niekada apie tai negalėjo kalbėti.

Pokalbis su Karla Raveh tapo lietuvių ir vokiečių jaunimo grupių pasikeitimo kuliminacija. Visą savaitę lietuvių moksleiviai kartu su savo mokytojais svečiavosi Detmolde Lipės krašto bažnyčios kvietimu ir gyveno bažnyčios namuose "Sonnenwinkel", esančiuose Heiligenkirchen. Toliau tęsdami temą "Tolerancijos keliai", jie pabuvojo Kiolno sinagogoje, daug sužinojo apie žydų istroją Lipės krašte, aplankė neįgaliųjų dirbtuves "Eben-Ezer". Kunigas Miroslavas Danys paruošė svečių apsilankymo programą taip, kad joje netrūko ir lankytinų turistinių objektų.

(Lipės krašto laikraštis. Lippische Landes-Zeitung. 2012.07.24)