Uždaryti
There are no translations available.

Prisijungimas redaktoriams

Prisijunkite, norėdami redaguoti svetainės turinį.
There are no translations available.

Prisijungimas

2006 - 2013 metų ref.lt archyvas

Ši svetainė yra 2006 - 2013 metų archyvas.

Klausimas

Užbaikite Šv. Rašto citatą: "Jei Viešpats panorės..."
 
„Kalbėdami tiesą su meile, aukime visais atžvilgiais tame, kuris yra galva, - Kristuje.“ (Ef4, 15)
Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugija
LERD "RADVILA"
Knyga apie Paulavos respubliką ir jos įkūrėją kunigą P.K.Bžostovskį
Freitag, den 24. Januar 2014 um 10:04 Uhr
There are no translations available.

Dalija Gudliauskienė

pristatymas knygos1_mSausio 21 d. Vilniaus rotušėje pristatyta Aurelijos Arlauskienės, Lucijos Jurgelevič, Ramunės Šmigelskytės-Stukienės knyga „Povilas Ksaveras Bžostovskis - Paulavos respublika", pasakojanti apie vos už keliasdešimt kilometrų nuo Vilniaus, Šalčininkų rajone, esančią unikalią vietą, kuriai prieš kelis šimtus metų visuomenė teikė ypatingą reikšmę. Netgi buvo sakoma, kad valstybėje yra trys respublikos: Lenkijos, Lietuvos ir Paulavos.

Povilas Ksaveras Bžostovskis gimė 1739 m. kovo 30 d. Mosare, Dunilovičių parapijoje, 1758-1762 m.studijavo Varšuvos kunigų misionierių kolegijoje ir Romos Klementino kolegijoje (Collegium Clementinum).  Būdamas 28 metų, 1767 m. liepą įsigijo Merkinės dvarą (3040 ha) ir pavadino savo vardu - Paulava (Pawlow). 1769 m. kovo 10 d. išleido Paulavos respublikos nuostatus, kuriais lažą pakeitė činšu, įvedė savus pinigus, buvo įkurta milicija. Respublikoje buvo mokytojas, felčeris,  netgi teatras, kuriame paties prezidento P.K.Bžostovskio parašytas pjeses vaidino paulaviečiai. Apie gyvenimą Paulavoje rašė tuo meto laikraščiai. Daug dėmesio P.K.Bžostovskis skyrė švietimui, rėmė įvairių knygų leidybą. Jo lėšomis 1769 m. Vilniuje išleistas pijoro profesoriaus Kazimiero Narbuto veikalas „Logika", padaręs didelį proveržį filosofinei Lietuvos minčiai. 1770 m. P. K. Bžostovskis parengė ir išleido ūkininkavimo pagrindų vadovėlį „Apie žemdirbystę, [skirtą] Paulavoje gyvenančių ūkininkų patogumui" bei populiarų medicinos vadovėlį „Vaistai Paulavoje gyvenančių ūkininkų patogumui". 1811 parašė savo giminės istoriją, kuri pirmą kartą spausdinama knygoje „Povilas Ksaveras Bžostovskis - Paulavos respublika".

Ypatingą reikšmę turi naujojoje knygoje spausdinami Paulavos respublikos nuostatai, kurie liudija, kokie reikalavimai buvo keliami Paulavos gyventojams. Pavyzdžiui, skirsnyje „Prabanga" sakoma: Kad būtų išvengta nusigyvenimo ir prasiskolinimo draudžiama visiems ūkininkams išlaidauti, kad jie nedrįstų sūnus savo apvesdindami ar dukras už vyro išleisdami, ar krikštynas keldami, ar laidotuves rengdami apie prabangą galvoti". O skirsnyje „Mokykla" pabrėžiama: „Kad iš didelio nežinojimo apie tikėjimą ir papročius, kuris visuotinai prastuomenėje viešpatauja, Paulavos piliečiai greičiau išeiti galėtų, visi ūkininkai turi susidėti mokytojui samdyti, kuris jų vaikus bent jau žiemą skaityti mokytų"...  P. K. Bžostovskio vykdomų reformų nepalaikė kaimynai žemvaldžiai, taip pat bajorai iš tolimesnių šalies regionų. Kai kurie netgi kaltino jį nuo senovės galiojančių įstatymų laužymu, mat dvasininkui nedera domėtis ir rašyti apie žemės ūkį, tuo labiau mokyti ir ugdyti paprastą valstietį.

Paulavos kariuomenė ir respublikos valstiečiai aktyviai dalyvavo 1794 m.sukilime, deja, jam pralaimėjus žlugo ir ketvirtį amžiaus klestėjusi Paulavos respublika. 1794-1798 m. P.K. Bžostovskis gyveno užsienyje: Lenkijoje, Saksonijoje, Italijoje, 1798 m. grįžo į Turgelius, kur keliolika metų gyveno ir klebonavo, 1825-1827 m. buvo Rukainių parapijos klebonas. Mirė Paulavos respublikos įkūrėjas 1827 m. lapkričio 17 d., eidamas 89 metus. Buvo palaidotas Rukainių bažnyčioje, atstatytoje jo lėšomis. Numalšinus 1831 m. sukilimą ir Rukainių bažnyčią pavertus cerkve, P. K. Bžostovskio kapas sulygintas su žeme - caro valdžia niekada neatleido Bžostovskiui už tai, kad Paulavos valstiečiai ir jų palikuonys dalyvavo kovose su Rusijos agresoriais 1794 ir 1831 metų sukilimuose.

Kaip kilo sumanymas aprašyti šiuos įvykius Knygoje?

pristatymas knygos2_mVilniaus reformatai senjorai buvo liudininkai, kai per Europos paveldo dienų renginį 2011 metų rugsėjo mėnesį su grupe vilniečių buvo šiltai priimti Turgelių P.K.Bžostovskio vidurinėje mokykloje, kurios direktorė Lucija Jurgelevič perskaitė pranešimą apie Povilą Ksaverą Bžostovskį ir jo įkurtą Paulavos respubliką, o mokiniai parodė labai gražų spektaklį šia tema. Tos kelionės organizatorė Aurelija Arlauskienė tuomet garsiai pažadėjo apie tai parašyti knygą. „Tai buvo beprotiškiausia mano idėja, kuria iš pradžių tikėjau tik viena pati. Po to prisijungė Lucija Jurgelevič, po ilgų ieškojimų „atradau" istorikę Ramunę Šmigelskytę-Stukienę. Šioms moterims, knygos bendraautorėms, nieko negalėjau pažadėti, nes neturėjau supratimo, iš kur reikės gauti pinigų. Tiesą sakant, nė viena iš jų apie honorarą ir neklausė. Vėliau „susidėjau" su viena leidykla, kuri rašė net tris projektus valstybinėms institucijoms, prašydama paramos šios knygos leidybai. Deja, visi projektai buvo atmesti - valstybės pinigus skirstančių ekspertų Paulavos knyga nesudomino, tačiau rėmėjai, suprasdami išliekamąją leidinio apie šį unikalų žmogų bei jo sukurtą unikalią respubliką svarbą, aukojo pinigus. Štai ir yra knyga".

Tiesą sakant, kažin ar buvo tuomet Turgelių salėje bent vienas žmogus, kuris būtų patikėjęs, kad vos už dviejų metų toks leidinys išvys dienos šviesą. „Matyt laiku ir vietoje prasitariau... - mįslingai šypsosi jau trečios knygos autorė Aurelija. - Knygos kelyje buvo tokių duobių, kurių, rodos, nebuvo įmanoma įveikti. Bet įveikėme".

Knygos sudarytoja A.Arlauskienė labai daug laiko praleido bibliotekose, archyvuose, po kruopelytę rinkdama medžiagą knygai, taip pat Paulavos respubliką menančioje vietovėje - Mažojoje Merkinėje. Tai liudija ir jos nuotraukos, spausdinamos knygoje.

Knygos pristatymo vakare kalbėjęs Šalčininkų rajono savivaldybės meras sakė: „Paulavos respublika šiandien - tai didelė savivaldos pamoka, idėja, aplenkusi istoriją dviem amžiais. Labai stengiamės, kad išlikę jos ženklai būtų deramai apsaugoti ateinančioms kartoms. 2012 metais pritaikėmė Respublikos liekanas turizmo poreikiams ir pagal galimybes stengsimės toliau išsaugoti šį svarbų Šalčininkų rajono gyventojams bei Lietuvai paveldą. Labai džiaugiuosi, kad kartu su mūsų pastangomis atgaivinti susidomėjimą Paulavos dvaro istorija, gimė idėja dar kartą ištirti kunigo Bžostovskio veiklą ir parašyti apie tai knygą. Iš tikrųjų, kartais trūksta žinių, kartais per mažai žinome apie didžius dalykus, kurie vyko visai šalia. Tad ši knyga yra didelis įvykis".

Įsimintiną vakarą, kurį vedė dr. Audronė Nugaraitė ir Evaldas Tamariūnas,  dainomis, šokiais ir gražiu vaidinimu papuošė Turgelių P.K.Bžostovskio vidurinės mokyklos, St.Moniuškos menų mokyklos bei Šalčininkų J.Sniadeckio gimnazijos mokiniai.

Mintimis apie ką tik perskaitytą knygą dalijosi menotyrininkė doc. dr. Rasa Butvilaitė ir  žurnalistė Aldona Žemaitytė-Petrauskienė.

Taigi Vilniaus rotušė buvo pirmoji stotelė, iš kurios knyga pajudėjo skaitytojų link.  Artimiausiu metu ji  bus pristatyta 15-oje tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje, kuri vyks vasario 20-23 dienomis „Litexpo" parodų centre. Čia bus parodyti net trys vaidinimai knygos tema.

Knygą „Povilas Ksaveras Bžostovskis - Paulavos respublika" galima įsigyti užsisakius paštu. El.pašto adresas: Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann. , taip pat tel. 868716508. Knygos kaina be persiuntimo išlaidų 30 Lt.

Danos Buinickaitės nuotraukos