Uždaryti

Prisijungimas redaktoriams

Prisijunkite, norėdami redaguoti svetainės turinį.
Prisijungimas

2006 - 2013 metų ref.lt archyvas

Ši svetainė yra 2006 - 2013 metų archyvas.

Klausimas

Užbaikite Šv. Rašto citatą: "Jei Viešpats panorės..."
 
„Kalbėdami tiesą su meile, aukime visais atžvilgiais tame, kuris yra galva, - Kristuje.“ (Ef4, 15)
Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugija
LERD "RADVILA"
Kalvino mintys skambėjo Jašiūnuose
Šeštadienis, 29 Rugpjūtis 2009 07:27

jasiunai_001mRugpjūčio 15 dieną įvyko dar vienas, jau ketvirtasis, Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios - Unitas Lithuaniae renginys, skirtas Jono Kalvino Jubiliejiniams metams paminėti - vieno žymiausių Reformacijos vadovų mintys skaitytos senajame Jašiūnų dvare, stūksančiame šalia Vilniaus - Lydos plento.

Labai gražų rugpjūčio šeštadienį keturios dešimtys reformatų bendruomenės narių traukė į Jašiūnų miestelį, įsikūrusį Šalčininkų rajone (apie 30 km nuo Vilniaus), kur tęsėsi projektas "Kalvinas netradicinėse Lietuvos erdvėse" (šis projektas - kuklus Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios - Unitas Lithuaniae - įnašas minint 500-ąsias Jono Kalvino gimimo metines).

 

JašiunaiJašiūnų gyvenvietė rašytiniuose šaltiniuose minima nuo 1402 metų. 15-18 a. ji priklausė vienai galingiausių ir tuo metu turtingiausių Lietuvos didikų giminių - reformatams Radviloms. 1811 metais Jašiūnų dvarą Radvilos pardavė Ignacui Balinskiui. Iki šių dienų išliko 1824-1828 metais pastatyti puošnūs rūmai, kurie, pasak specialistų, yra vienas originaliausių Lietuvoje vėlyvojo klasicizmo kūrinių su kiek jaučiama ampyro ir romantizmo įtaka. Tą šeštadienį visko mačiusius rūmus stebino ne lankytojų gausa - čia kasdien apsilanko keliauninkų, bet ir įstabios Vilniaus evangelikų reformatų choro "Giesmė" giedamos giesmės bei amžių nesunaikintas Jono Kalvino žodis. Į senąjį rūmų parką (jis pradėtas sodinti dar prieš rūmų statybą, jame auga apie 30 rūšių medžių), užsukę miestelio gyventojai taip pat neliko abejingi gražioms reformatų giesmėms, įdėmiai klausėsi jiems puikiai pažįstamo Jašiūnų Mykolo Balinskio vidurinės mokyklos direktoriaus Kazimierz Karpič. Šis labai apsišvietęs, subtilų humoro jausmą turintis žmogus pažėrė labai daug ir labai įdomių faktų apie dvaro rūmus ir jo šeimininkus, apie vagystes ir barbarus, suniokojusius rūmus.

Vilniaus evangelikų reformatų bendruomenės nariai Evaldas Tamariūnas, Viktorija Liauškaitė, Danas Arlauskas skaitė J.Kalvino knygos "Auksinės krikščioniško gyvenimo tiesos" 4-ąją dalį ("Būsimojo pasaulio viltis") . Ši vienintelė į lietuvių kalbą išversta J.Kalvino knyga pirmą sykį buvo išleista 1545 metais lotynų ir prancūzų kalbomis.

Stovint prie kadais didingo, o dabar žmogaus nusiaubto statinio, ypatingai giliai į klausytojų sąmonę krito J.Kalvino žodžiai apie iškreiptą ir kvailą šio gyvenimo garbinimą, apie Dievo pažinimą ir tikrąjį tikėjimą, apie mirties baimę ir ją nugalinčią paguodą. Jašiunai

Kun. Tomas Šernas, komentuodamas J.Kalvino skaitiniuose nurodytas Šv. Rašto eilutes, pabrėžė, jog labai simboliška skaityti Kalviną prie kadais klestėjusio, dabar žmogaus suniokoto dvaro. "Krikščionis turi matyti toliau, nebijoti ateities, nebijo mirties. Žmonės vagia, plėšia tada, kai jie jaučiasi nesaugūs, - sakė kunigas. - Kalvinas rašė žmonėms, kurie bandė pakeisti gyvenimo ritmą. Nes gyvenimas ne tiek duoda, kiek praryja. Gyvenimas praryja viską, kas yra laikina. Keičiasi epochos, politika, didikų giminės, o žmogus vis tas pats. Nes Dievas tas pats". JašiunaiKun.T.Šernas taip pat akcentavo, jog šis gyvenimas yra lyg postas. "Ir vaikas, ir senukas stovi savo poste. Mes turime ne bijoti mirties, o nerimauti dėl savo dvasios, kad ji nežlugtų. Baisiausia yra neturėti vilties".

Po Kalvino skaitymo, giesmių, bendros maldos visi patraukė į parapijiečių Arlauskų namus, kur ant laužo kunkuliavo didysis sriubos puodas, o rūkstantis pirtelės kaminas liudijo, jog su saulės laida, kaip iš anksto žadėta, niekas iš kiemo neišvažiuos ir bus dar vienas vakaro siurprizas - rugpjūčio dangus su krintančiomis žvaigždėmis.
Auksė Skiparytė

Dalijos Gudliauskienės nuotr. picasa