Uždaryti
There are no translations available.

Prisijungimas redaktoriams

Prisijunkite, norėdami redaguoti svetainės turinį.
There are no translations available.

Prisijungimas

2006 - 2013 metų ref.lt archyvas

Ši svetainė yra 2006 - 2013 metų archyvas.

Klausimas

Užbaikite Šv. Rašto citatą: "Jei Viešpats panorės..."
 
„Kalbėdami tiesą su meile, aukime visais atžvilgiais tame, kuris yra galva, - Kristuje.“ (Ef4, 15)
Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugija
LERD "RADVILA"
Medeikių vaikų globos namai nebeturi iš ko gyventi
Freitag, den 25. September 2009 um 16:57 Uhr
There are no translations available.

selonija-baneris-120x60

 

v-namai6-472x590

Medeikių vaikų globos namuose "Vaiko užuovėja" padėtis katastrofiška. Savivaldybei nepervedus 157 tūkstančių litų, ištuštėjo sąskaitos. Tris mėnesius vaikų namai turės verstis tik iš valstybės skiriamų vaiko pinigų. Vaikų namuose taupoma drastiškai: mažinami darbuotojų etatai, atlyginimai, taupoma maisto, kūrenimo sąskaita ir tikimasi geradarių paramos.

Taupymo vajus

Šiuo metu "Vaiko užuovėjos"  sąrašuose - 21 vaikas, tačiau gyvena 18. Vienas vaikas mokosi, vienas - sulaikytas, vienas gyvena socializacijos centre.

Vaikų namų direktorė Daiva Janonienė sako, jog iki šiol Savivaldybės dėmesiu nesiskundė. Sunkmetis padarė savo: nėra pinigų. Savivaldybei neturint iš ko pervesti pinigų vaikų namams, padėtis tapo katastrofiška.

- Žmonės dirba tik iš meilės, prieraišumo ir idėjos. Beveik visi dirba ne visu etatu. Atlyginimai - minimalūs. Yra darbuotojų, kurios mokosi Šiaulių universitete, Panevėžio kolegijoje. Neįsivaizduoju, kaip susimokės už mokslą. Be to, žmonėms reikia į darbą savo lėšomis atvažiuoti. Vasarą važiuodavo dviračiais, - kalbėjo Daiva Janonienė.

Įstaiga taupo, kur tik gali: visą vasarą buvo išjungtas karštas vanduo. Vaikams nusiprausti vanduo buvo šildomas. Vyresni maudydavosi karjere.  Remontai taip pat pamiršti. Visi vaikai sukelti į vieną pastato korpusą. Kito korpuso planuojama nekūrenti. Taupoma ir maisto sąskaita.

- Vaikai nebadauja, bet maistą perkame pigesnį. Priešpiečiams ar pavakariams patiekdavome kokį skanėstą. Dabar pasitenkiname bandele, - kalbėjo direktorė. - Už maistą įsiskolinti negalime, nes tiekėjai reikalauja atsiskaityti laiku.

Daržovių paaukoja geri žmonės. Pasak direktorės, rudenį jų turi pakankamai. Tačiau kaupti negali, nes nėra tinkamo rūsio daržovėms laikyti.

- Labiausiai mums reikia maisto produktų ir pinigų. Nes neturėsime už ką apmokėti sąskaitų, - sakė direktorė.

Direktorė pasidžiaugė tik tuo, kad prieš kelias dienas gavo labdaros iš švedų organizacijos "Draugas - draugui". Ši organizacija vaikams atsiuntė gerų drabužėlių. Vaikai žiemai aprengti. Gal trūks tik žieminių batukų.

Padėti žadėjo ir įstaigos steigėja - Evangelikų reformatų bažnyčia. Tačiau, anot direktorės, didelės pagalbos ji suteikti negali, nes ir pati gyvena iš aukotojų.

- Neseniai įstaigoje lankėsi reformatų kunigų delegacija. Jie pažadėjo mumis rūpintis. Ragino laikytis, nepasiduoti. Kol kas jie dar neatsiliepė, - sakė D. Janonienė.

SODRA paėmė paskutinius pinigus

Daiva Janonienė apsiverkė, kai prieš dieną vaikų pašalpų sąskaitoje rado nulį.

- Buvome sutaupę 6000 vaikų pinigų juodai dienai. Tačiau patikrinę sąskaitą, radome nulį. Visus pinigus už skolą pasiėmė SODRA ir dar 900 litų išskaičiavo į minusą.  Suprantama, jiems taip pat sunkios dienos, tačiau nuskaičiuoti iš vaikų pašalpų sąskaitos? Kažin, ar taip galima? Dabar nuliai ir vaiko pinigų, ir biudžeto pinigų sąskaitose, - skundėsi D. Janonienė.

Kiekvienas vaikas iš valstybės gauna po 520 globos pinigų ir dar 50 litų vaiko pinigų. Jie naudojami vaiko reikmėms: maistui, išvykoms. Tačiau, pasak direktorės, vaikai nebepamena, kada buvo kur nors išvykę.

Biudžetinių lėšų sąskaita naudojama mokesčiams sumokėti ir darbuotojų atlyginimams. Nuo lapkričio reikės verstis tik iš vaikų pašalpų.

- Kada įjungsime šildymą, nežinau, - sakė D. Janonienė. - Bendrovei, kuri mums tiekia šilumą, esame jau dabar skolingi. Ačiū jiems, kad nereikalauja delspinigių. Už šildymą per mėnesį tenka mokėti apie 10000 litų. Nebekūrensime vieno korpuso. Gal sutaupysime kokius 3-4 tūkstančius? - svarstė direktorė. - Bandysime išsilaikyti. Gal neužsidarysime?

SODRA žada būti geranoriška

SODROS Biržų skyriaus direktorės pavaduotoja Kristina Bulkienė sakė, jog SODRA mato, kiek sąskaitų turi juridinis asmuo, tačiau sąskaitos paskirties nežino.

- "Vaiko užuovėja" turėtų ateiti ir dokumentais įrodyti, kad sąskaitą turi reglamentą - pinigai skirti tik vaiko poreikiams. Tokiu atveju eisime į kompromisą ir pinigus grąžinsime. Aišku, įstaiga vėl liks skolinga, - sakė K. Bulkienė.

Pasak direktorės pavaduotojos, įstaiga turėtų motyvuoti, kodėl nesumokėjo skolos SODRAI. Šiuo atveju - kad iš biudžeto nebuvo pervesti pinigai ir įstaiga atsidūrė kritinėje situacijoje.

Administracijos direktorė siūlo kurti šeimynas

Administracijos direktorė Palmyra Prašmantienė sakė, jog kaip ir kiekvienais metais metų pradžioje "Vaiko užuovėjai" buvo pervesta 400 tūkstančių litų.

- Iš karto įspėjome, kad likusių pinigų  - apie 150 tūkstančių - galime neturėti iš kur paimti. Ketvirtame ketvirtyje visada sąskaitą pildydavome, nes vaikų namai neišgyvendavo. Šiemet negaliu žadėti nieko, - sakė direktorė.

P. Prašmantienė mano, kad "Vaiko užuovėja" gali pereiti į šeimynas.

- Šeimynoje gyvenantis vaikas gauna ne 500 litų, o 1000 litų iš valstybės. Aišku, tai nebūtų taip paprasta padaryti, neliktų įstaigos, - kalbėjo direktorė. - Be to, šeimynoms paprasčiau išsimaitinti: ir pieną, ir kitus produktus galima pirkti iš gyventojų, o įstaigai turi rengti viešuosius pirkimus.

Pasak direktorės, apie tai buvo kalbama jau ir anksčiau. Tačiau dabar įstaigai reikia kažkaip iškentėti ir išsilaikyti, išsaugoti darbuotojus.

- "Vaiko užuovėja" nemažai moka už šildymą. Gal reikėtų pertvarkyti katilinę ir pereiti prie kūrenimo malkomis. Dabar kūrenama dujomis. Reikėtų tai paskaičiuoti. Džiaugiuosi, kad suspėjome vaikų namuose sutvarkyti stogą, pakeisti langus, - kalbėjo P. Prašmantienė ir pridūrė: - durimis trenksim ir įstaigą uždarysime tik paskutinėj vietoj.

*

"Vaiko užuovėjos" direktorė D. Janonienė tvirtino: čia valstybės lygmens problema. Savivaldybė pinigų negauna, negauna ir vaikų namai. Gaila, kad valstybė neatsisuka į mūsų taip nemėgiamos kaimynės Baltarusijos patirtį. Šioje vietoje reikalai šalyje sutvarkyti. Vaikus palikę tėvai privalo jais rūpintis ir kas mėnesį į vaikų namų sąskaitą pravesti dalį atlyginimo. Nepravesi - atsidursi už grotų. Deja, mūsų šalyje tėvų rūpesčiai baigiasi užvėrus vaikų namų duris.

Edita MIKELIONIENĖ
„Biržiečių žodis"
Daugiau apie paramą vaikų globos namams skaitykite čia